top of page

Dünya Gıda Güvenliği Günü (WFSD) Kutlu Olsun. “Gıda Standartları Hayat Kurtarır",

07 Haziran 2023, gıda kaynaklı risklerin önlenmesine, tespit edilmesine ve yönetilmesine yardımcı olmak için dikkat çeken ve ilham verici eylemler gerçekleştiren beşinci Dünya Gıda Güvenliği Günü (WFSD) kutlamasıdır. Bu yılın teması olan "Gıda Standartları Hayat Kurtarır", yerleşik gıda güvenliği uygulamalarının ve standartlarının gıda güvenliği ve kalitesinin sağlanmasındaki rolünü vurgulamaktadır.

Her gün milyarlarca insan, hastalanmadan tadını çıkarabilmemiz için gıdanın doğru şekilde yetiştirilmesi, işlenmesi, paketlenmesi, dağıtılması ve hazırlanmasında yer alanlara güveniyor. Güvenimiz haklı, çünkü ister evlerimize yakın ister dünyanın diğer tarafında olsun, gıda yapımında yer alan insanlar, standartlar şeklinde şeffaf bir şekilde mevcut olan yerleşik gıda güvenliği uygulamalarını takip ettiler.

Standartlar, çiftçiler ve işleyiciler için hijyenik gıda işleme konusunda rehberlik sağlar. Katkı maddelerinin, kirleticilerin, pestisit kalıntılarının ve veteriner ilaçlarının hepsinin güvenle tüketebileceği maksimum seviyelerini tanımlarlar. Ayrıca, standartlar gıdanın güvenli kalması için nasıl ölçülmesi, paketlenmesi ve taşınması gerektiğini belirtir.

600 milyondan fazla insan hastalanıyor ve yılda 420.000 kişi kontamine gıda yemekten ölüyor. Ancak, hiç kimse yemek yemekten ölmemelidir; Bunlar önlenebilir ölümlerdir. Gıda standartları güvenliği ve kaliteyi garanti eder ve hepimiz için güvenin temelini oluşturur.

Bu anlamda Burhaniye Ticaret Odası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı olarak güvenilir gıda projesi ile yola çıkarak kuruluş çalışmalarını tamamlamış ve güvenilir gıda için başta zeytin yağı olmak üzere tüm gıda gruplarında analiz faaliyetlerini sayısını arttırarak devam etmektedir. Laboratuvar olarak güvenilir gıda için en önemli farkındalık ve kontrol aşamalarına katkıda bulunarak bu anlamlı günü geleceğe ışık tutması adına kutluyoruz.
24 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page