top of page

HAKKIMIZDA

ezlus1ps.jpg

Burhaniye Ticaret Odası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı

Duyusal ve Kimyasal Analiz Laboratuvarı

Kuruluş Amacı, Süreçleri, Hedefleri ve Analiz Kapsamı

Burhaniye Ticaret Odası Laboratuvarının kuruluşu Burhaniye Ticaret Odasının Burhaniye Zeytinyağı coğrafi işaret çalışmalarını 2019 yılında başlatması ve Burhaniye Zeytinyağı menşe adı olarak 11.08.2020 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirmesi ile devam etmiştir.

 

Coğrafi işaretin sürdürülebilirliğinin yerelde sağlanabilmesi adına coğrafi işaret kapsamındaki kimyasal ve duyusal analizlerin yapılabilmesi için küçük bir analiz laboratuvarın kurulması kararlaştırılmıştır. Bu süreçte Burhaniye Ticaret Odası kendi binasında yar alan bir katı tahsisi etmiş ve TR22 Düzey-2 Bölgesinde (Balıkesir ve Çanakkale) faaliyet gösteren Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2019 yılında ilan ettiği “Sanayi Altyapısının Geliştirilmesi” (SAGE) Mali Destek Programına sunmuş olduğu "Kalite İçin Analiz" isimli proje ile Duyusal ve Kimyasal Analiz Laboratuvarı kurulmuştur.

Burhaniye konum itibariyle Edremit Körfezi’nin ortasında yer almakta olup zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi olan Ayvalık, Gömeç, Havran, Edremit ilçelerine çok yakın mesafededir. Bununla birlikte Çanakkale’nin kuzey kesiminde yer alan ve zeytin, zeytinyağı üretiminde önemli konumda bulunan Ayvacık ilçesine de çok yakın konumdadır. Bu ilçeler aynı zamanda süt, süt ürünleri, meyve ve sebze üretiminde de ön plana çıkmaktadır. Ayrıca et, et ürünleri üretimi ile öne çıkan İvrindi ve Balya ilçeleri Burhaniye’ye çok yakın mesafede yer almaktadır.

Kimyasal işler

Balıkesir, Çanakkale illeri ve Edremit Körfezi Bölgesinde önceliklendirilen gıda alt gruplarına yönelik hizmet veren bir laboratuvar bulunmamaktadır. Geliştirilmesi amaçlanan bu laboratuvar çiftçinin ve tarıma dayalı işletmelere gıda kontrolleri sağlayarak ürünleri daha kaliteli ve sağlıklı sunmasında katkıda bulunacaktır.

Burhaniye Ticaret Odası Zeytin – Zeytinyağı Laboratuvarı kurulduktan sonraki süreçte Edremit Körfezi, Balıkesir Merkez ve Çanakkale’deki gıda firmalarının yoğun katılımı ile yapılan anket çalışmalarında üretmiş oldukları ürünlerin kalite kontrolü ve içeriklerinin analizi için başka illerden hizmet aldıkları ve bu sebeple zaman ve maliyet anlamında sıkıntı yaşadıkları ve başka analizlerinde yapılmasına gereksinimlerinin oldukları tespit edilmiştir. Anket çalışması sonucunda zeytin zeytinyağı, süt ve süt ürünleri, meyve-sebze ürünleri, et ve et ürünleri, aromatik bitkiler gibi bir çok gıda gruplarında analize ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda Üreten Şehirle Projesi kapsamında 2021 yılında Güvenli Gıda Analiz ve İhracat Destek Merkez Projesi ile kurulmuş mevcut Burhaniye Ticaret Odası Kimyasal ve Duyusal Analiz Gıda Kontrol laboratuvarın geliştirilerek Edremit Körfezi, Balıkesir Merkez ve Çanakkale’deki gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelere çözüm odaklı Akredite Gıda Kontrol Laboratuvarı olarak hizmet vermesini, kontrol edilen gıda ürünlerinin ihracatta güvenli ve kaliteli ürün şartını karşılaması planlanmaktadır. Laboratuvar altyapısının ihracata yönelik geliştirilmesi, akreditasyon süreçlerinin tamamlanması, dış ticaret istihbarat faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmektedir.

Laboratuvarımızda şu anda zeytinyağında 15 analiz, süt ve süt ürünlerinde 6 analiz, et ve et ürünlerinde 1 adet, tüm gıda ürünlerinde 2 adet ve şeker oranı yüksek gıda maddelerinde şeker bileşenleri analizi aktif olarak yapılmakta olup ilerleyen zamanda 7 ana gıda grubunda toplam 120 farklı analiz yapılması planlanmaktadır.

bottom of page