top of page
DUYUSA

DUYUSAL ANALİZ LABORATUVARI

DUYUSAL ANALİZ LABORATUVARI

Duyusal analiz, insan duyularının bir enstrüman gibi kullanıldığı ve gıdanın şekil, renk, kıvam gibi görünüş özellikleri ile lezzet-aroma ve doku gibi duyusal özelliklerini görme, koklama, tatma, dokunma veya işitme duyularının tepkilerini ölçen, analizleyen ve açıklayan bir disiplindir.

 Zeytinyağında duyusal test naturel zeytinyağının koku ve tat duyuları ile analiz edilmesidir. Zeytinyağı duyusal özellikleri analizi için tek başına bir kişi asla karar veremez, karar verebilmek için bir panel başkanı ile 8-12 kişilik eğitimli panelistlerin olması şarttır. Panelistler zeytinyağının sınıflandırılması ve zeytinyağının kusurlarının şiddetine, aromasına (verdiği meyvemsi koku) ve diğer pozitif özelliklerine göre derecelendirerek zeytinyağı kalitesi belirlemektedir.

Zeytinyağında üretim hatalarından dolayı oluşan duyusal kusurlar, zeytinyağının sınıflandırılmasında, ticaretinde ve tüketiminde önemli değişiklere neden olmaktadır. Panelde zeytinyağı sınıflandırılması duyusal değerler dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu duyusal değerler de ana iki başlık altında değerlendirilmektedir. Birincisi olumsuz özellikler (kusurlar) diğeri de olumlu özelliklerdir.

 Zeytinyağı tadım panelimiz 2021 yılından bu yana hizmet vermektedir. Panelistlerimiz zeytinyağı tadım eğitimi alarak zeytinyağı paneline katılmaktadırlar. Zeytinyağındaki olumlu ve olumsuz özellikler hakkında değerlendirme yapılmaktadır. Sonuç olarak zeytinyağını sınıflandırmak için, ürün kalitesini geliştirmek için, üretim hatalarını tespit etmek için, ürünün kalitesini kontrol etmek için zeytinyağı tadılmaktadır.

WhatsApp Image 2023-04-10 at 10.14.07.jpeg
bottom of page